Jeseň je všeobecne známa ako obdobie, kedy je najvyšší čas začať si vážiť posledné teplé…
Medzi časté ochorenia napádajúce pečeň patrí nepochybne žltačka. Ide o infekčné vírusové ochorenie, inak označované aj ako hepatitída, ktorý spôsobuje infekčný zápal pečene. Čo všetko by ste mali o žltačke vedieť a ako sa pred ňou chrániť?
Čo je žltačka
Žltačka je ochorenie, ktoré spôsobujú rôzne vírusy. Tie sa označujú písmenami A, B, C, D, E alebo G. Táto infekcia je považovaná za pomerne vážnu, nakoľko majú síce rôzne príznaky a odlišný priebeh, no všetky tieto vírusy majú pomerne dlhú a náročnú liečbu.
Hepatitída A
Žltačka typu A (HAV) sa u nás vyskytuje najčastejšie. Považuje sa za najviac infekčnú, ale je pomerne málo závažná. Proti tejto hepatitíde sa viete dať zaočkovať.
- prenáša sa nedostatočnou hygienou a kontaminovanými potravinami či tekutinami
- inkubačná doba je 2 až 8 týždňov, obvykle 30 dní
Hepatitída B
Žltačka typu B (HBV) môže v niektorých prípadoch prejsť až do dlhodobého, teda chronického štádia. Pri tomto type býva u pacientov pozorované charakteristické zažltnutie pokožky. V ojedinelých prípadoch dochádza k rýchlemu zlyhaniu pečenie, čo vedie k smrti. Aj proti hepatitíde B sa viete dať zaočkovať.
- prenáša sa krvou a telesnými tekutinami
- možný je aj prenos z matky na dieťa – vnútromaternicovo alebo počas pôrodu
- inkubačná doba je 3 týždne až 6 mesiacov
Hepatitída C
Žltačka typu C (HCV) patrí k najzávažnejšej, no našťastie je veľmi vzácna. Vo väčšine prípadov prejde táto choroba do chronickej formy, s veľkým rizikom vzniku cirhózy alebo rakoviny pečene. Na tento typ sa nie je možné očkovať.
- vírus sa prenáša krvou a telesnými tekutinami
- inkubačná doba je 2 týždne až 5 mesiacov
Hepatitída D
Žltačka typu D (HDV) je od ostatných odlišná v tom, že jej vírus je neúplný. Na to, aby ochorenie vyvolal, potrebuje mať v organizme prítomnosť vírusu hepatitídy B. Proti hepatitíde D je účinné aj očkovanie proti hepatitíde B.
- prenáša sa krvou a telesnými tekutinami
- inkubačná doba je 4 týždne až 6 mesiacov
Hepatitída E
Žltačka typu E (HEV) má 5 genotypov, z toho 1 a 2 sú ľudské, 3 a 4 sú zoonózy, pri ktorých je možný prenos zo zvieraťa na človeka a 5 sa vyskytuje u vtáctva.
- prenáša sa kontaminovanou vodou, nedostatočne tepelne upraveným mäsom
- možný je aj prenos z matky na dieťa – vnútromaternicovo alebo počas pôrodu
- inkubačná doba je 4 týždne až 2 mesiace
Hepatitída G
Žltačka typu G (HGV) má pôvodcu podobného HCV a k jej vzniku prispieva prítomnosť infekcie hepatitídy C v organizme.
- prenáša sa krvou
- inkubačná doba je 4 týždne až 6 mesiacov
Ďalšie druhy hepatitíd
Vedeli ste, že existujú aj ďalšie hepatitídy? Patrí medzi ne neinfekčná hepatitída, alkoholická hepatitída, novorodenecká hepatitída či autoimunitná hepatitída.
- neinfekčnú hepatitídu nespôsobuje vírus
- alkoholická hepatitída vzniká pri nadmernom užívaní alkoholu, liekov a toxínov
- novorodenecká hepatitída vzniká z dôvodu nedostatočne vyvinutej pečene a je celkom bežná
- autoimunitná hepatitída vzniká pri niektorých ochoreniach imunitného systému, kedy organizmus napáda svoje vlastné pečeňové bunky
Ako sa žltačka prenáša
Ako sme už spomenuli, v našich končinách sa najčastejšie vyskytuje hepatitída A, B a C, pričom pri A prichádza k prenosu pri nedostatočnej hygiene či kontaminovanej potrave a pri B a C krvou a telesnými tekutinami.
Medzi rizikové faktory vzniku žltačky preto patrí najmä slabá hygiena rúk a potravín, nechránený pohlavný styk a drogová závislosť.
Príznaky žltačky
Ako sa žltačka vlastne prejavuje? Každý typ má mierne odlišné príznaky.
- hepatitída A
- chrípkové príznaky
- bolesť brucha
- nevoľnosť
- zvracanie
- zväčšenie pečene
- zažltnutie pokožky/bielok očí
- svetlá stolica
- hepatitída B
- podobné ako typ A
- zažltnutie pokožky nemusí byť u každého
- hepatitída C
- zo začiatku asymptomatická
- stmavnutie moču
- bolesť kĺbov
- únava
- tlak pod rebrami na pravej strane
- celková slabosť
Diagnostika žltačky
Podľa špecifických príznakov na pokožke a očných bielkach sa dá žltačka diagnostikovať celkom jednoducho, no nie vždy sa u žltačky vyskytuje toto špecifické zažltnutie. Aj preto sa vždy vykonávajú pečeňové a krvné testy, pri ktorých sa diagnostikuje prítomnosť včasných protilátok IgM. Takisto sa využíva aj metóda ELISA a PCR test, vyšetrenie moču a hladiny bilirubínu v krvi.
Prevencia
Ako sa žltačke oblúkom vyhnúť? Dôležitá je prevencia, napríklad dostatočná hygiena rúk či očkovanie proti hepatitíde. Pomôcť si však môžete aj užívaním Pestreca mariánskeho, ktorý vám aj v prípade už prepuknutého ochorenia pomôže stlmiť jeho príznaky.
Táto bylina sa totiž používa na pomoc pri liečbe rôznych pečeňových ochorení. Pomáha chrániť bunky pečene pred poškodením a takisto má regeneračnú schopnosť.
Ako užívať Pestrec
Najlepšie je konzumovať ho v drvenej forme, nakoľko tak obsahuje najviac účinnej látky, silymarínu, a takisto zabezpečí lepšie vstrebávanie látok.
Odporúčame ho užívať 2-krát denne po 2 polievkových lyžiciach drveného plodu a zapiť dostatočným množstvom vody.