Stukovatená pečeň, odborne označovaná aj ako steatóza, je v dnešnej dobe už takmer civilizačným ochorením…
O Pestreci mariánskom sme už písali mnohokrát a teda vieme, že jednou z jeho najúčinnejších zložiek je látka zvaná Silymarín. Práve vďaka nej má Pestrec toľko výborných účinkov, a to najmä na našu pečeň. Poďme si teda túto látku priblížiť a povedať si viac o úžasných benefitoch, ktoré prináša.
Čo je silymarín
Silymarín sme si spomínali už viackrát, napríklad v článku o ochrane pečene. Čo ale teda vlastne ten silymarín je? Ide o látku, ktorá sa získava z Pestreca mariánskeho. Túto látku tvoria rôzne aktívne látky zvané aj bioflavonoidy, ktoré majú na náš organizmus naozaj výnimočné účinky.
Zloženie silymarínu
Silymarín obsahuje zmes takzvaných flavonolignanov ako sú silybinín, silydianín, silycristín, izosilybinín a ďalšie. Pod pojmom silymarín teda rozumieme komplex týchto látok, pričom najbohatšie zastúpené sú látky silybinín, silydianín a silycristín.
Účinky silymarínu
O jeho terapeutických účinkoch sa začalo hovoriť už v polovici 20. storočia. Odvtedy sa robili už stovky klinických štúdií. Čo všetko sa zistilo?
Pomoc pri liečbe pečeňových stavov
Už po stáročia sa Pestrec mariánsky a aj látka zvaná silymarín používajú na liečbu rôznych pečeňových stavov. Podľa nejdeného výskumu môže silymarín znižovať oxidačný stres a cytotoxicitu, čím chráni pečeňové bunky pred poškodením. Pôsobí ako lapač voľných radikálov, čím pomáha predchádzať bunkovému poškodeniu, fibróze a cirhóze pečene.
Tieto hepatoprotektívne účinky sa pozorovali najmä v klinických štúdiách u pacientov s alkoholovou chorobou pečene (ALD), ale aj nealkoholovou tukovou chorobou pečene (NAFLD) či s cirhózou pečene.
Takisto pacientom s poškodením pečene vyvolaným liekmi pomohla liečba silymarínom. Zaujímavosťou je takisto fakt, že u pacientov s cukrovkou a alkoholickou cirhózou zlepšil silymarín glykemické parametre. Všeobecne je táto látka dobre tolerovaná a s nízkym výskytom nežiaducich účinkov.
Protizápalové účinky
Medzi jeho ďalšie účinky patria aj antioxidačné a protizápalové účinky. Podľa výskumov má široké spektrum mechanizmov, a to ako in vitro, tak aj in vivo. Vďaka tomu by sa mohol použiť ako sľubný liek v doplnkovej medicíne.
Účinky silymarínu v skratke
- zlepšuje funkciu pečene a žlčníka
- podporuje regeneráciu pečeňových buniek
- využíva sa ako doplnková liečba pri chronickej hepatitíde či cirhóze pečene
- chráni pečeň pri dlhodobom užívaní liekov
- detoxikuje organizmus
- používa sa aj pri otravách hubami, alkoholom, drogami či jedmi
- pomáha odstrániť negatívne následky chemoterapie
- chráni pečeňové bunky pred oxidačným stresom
- priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém
- má protizápalové účinky
- u diabetikov zlepšuje glykemické parametre
Silymarín a užívanie Pestreca
Silymarín dnes už viete kúpiť aj vo forme tabliet, my však odporúčame jeho príjem prirodzenou cestou, a to vďaka užívaniu Pestreca mariánskeho. Najvhodnejšie je pritom konzumovať dvakrát denne 2 lyžice drveného Pestreca a dávku vždy zapiť dostatočným množstvom vody.
Poukázať chceme najmä na formu Pestreca, nakoľko pri nesprávnej úprave sa silymarín znehodnocuje a vy ho tak do tela dostanete podstatne menej. Pri úprave semien Pestreca by ste teda nemali používať napríklad mlynček, nakoľko pri mletí vzniká teplo, ktoré silymarín znehodnocuje. Najvhodnejšie je užívať drvený Pestrec.
TIP: Takisto čaj z Pestreca nie je najvhodnejšou voľbou, nakoľko sa silymarín už pri teplote nad 40°C znehodnocuje.
Nežiaduce účinky
Výhodou silymarínu je, že u väčšiny ľudí je všeobecne veľmi dobre tolerovaný. Jeho užívanie je bezpečné a prípadné vedľajšie účinky sú prechodné. U niektorých osôb sa môžu prejaviť mierne gastrointestinálne nepríjemnosti ako hnačky či nadúvanie.
Vo veľmi ojedinelých prípadoch môže silymarín spôsobiť aj alergické kožné reakcie. Všeobecne je však veľmi dobre znášaný, a to aj pri dlhodobom užívaní.
Silymarín v tehotenstve
Niektoré zdroje uvádzajú, že v primeraných dávkach sa silymarín môže uvádzať a iné zase, že sa počas tehotenstva a dojčenia užívať neodporúča. Pred jeho užívaním je preto lepšie poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, prípadne prosto v období tehotenstva a dojčenia prosto Pestrec vysadiť a neskôr sa k nemu opäť vrátiť.
Pre koho nie je silymarín vhodný
Vo všeobecnosti by sa silymarín nemal podávať deťom. Takisto, ako sme už uviedli vyššie, ho neodporúčame tehotným a dojčiacim ženám. O jeho užívaní by sa mali s lekárom poradiť diabetici, a to aj napriek faktu, že práve im môže pomáhať.
Silymarín ako dôležitá zložka Pestreca
Pestrec mariánsky je rastlina s naozaj výnimočnými účinkami na naše zdravie. Väčšine však vďačí práve vďaka obsahu silymarínu. Aj preto je pri užívaní Pestreca dôležité to, akou formou ho užívate. Vsaďte na Pestrec v drvenej forme a využite tak potenciál silymarínu v čo najväčšom rozsahu.