Skip to content
zväčšená pečeň

Pečeň je najväčší a najťažší orgán nášho tela. Avšak, pokiaľ je príliš veľká, signalizuje určitú poruchu. Zväčšená pečeň (hepatomegália), môže byť spôsobená viacerými faktormi. V počiatočných fázach nemusí byť postrehnuteľná, avšak ak je dlhodobo zanedbaná, dokáže vyústiť do vážnych zdravotných problémov. Čo by ste o nej mali vedieť?

Zväčšená pečeň a jej príznaky

Normálne fungujúca zdravá pečeň môže byť mierne hmatateľná pod pravým rebrom. Avšak, pokiaľ sa vám zdá, že v poslednom čase cítite jej väčšiu časť, dokáže to byť signál zväčšenia. Pokiaľ veľkosť prekročí určitú hranicu, vie sa prejavovať aj zvláštnym tlakom v bruchu, bolesťami, zvracaním a stratou chuti do jedla. Častým príznakom je taktiež nadmerná únava.

Nezabúdajte: Tieto prejavy sú znakom, že pečeň je už pomerne veľká a mali by ste jej čo najskôr venovať pozornosť.

Aké sú príčiny zväčšenej pečene?

Zväčšená pečeň môže mať viacero rozličných príčin. Obvykle súvisí s určitými ochoreniami.

Stukovatená pečeň

Častou príčinou zväčšenej pečene je nadmerná konzumácia tukov a absencia pravidelnej fyzickej aktivity. Cez pečeň denne prejde veľké množstvo lipidov. Avšak, pokiaľ ich organizmus nedokáže efektívne spáliť, začnú sa ukladať v rôznych častiach tela. Usádzajú sa taktiež v samotnej pečeni, v dôsledku čoho postupne začínajú zväčšovať jej objem. Vzniká tak ochorenie označované ako stukovatená pečeň. To je z dlhodobého hľadiska veľmi nebezpečné, keďže negatívne vplýva na funkčnosť tohto životne dôležitého orgánu. Vyústiť môže až do cirhózy.

Cirhóza pečene

Azda najvážnejšie ochorenie pečene, v dôsledku ktorého dochádza k odumieraniu jej buniek. Pokiaľ sa pečeň nadmerne poškodzuje, napríklad, častou konzumáciou alkoholu, poškodené bunky sa môžu začať nahrádzať tvrdým väzivom. Vzniká tak ochorenie zvané cirhóza. Pečeň postupne prestáva fungovať, nedokáže sa sama regenerovať a v pokročilých štádiách choroby nepomôže nič iné, než transplantácia.

Keďže pri cirhóze sú pečeňové bunky nahrádzané tvrdým väzivom, orgán postupne zväčšuje svoj objem.

Problémy s kardiovaskulárnym systémom

Zväčšujúca sa pečeň môže signalizovať problémy so srdcom či cievami. Napríklad, ak srdce nesprávne funguje, dochádza k zvýšeniu objemu krvi v dolnej dutej žile. Narastá tlak v portálnom obehu, krv nedokáže dobre cirkulovať a začína sa hromadiť v pečeni. Spôsobuje tak nárast jej objemu.

Avšak, hromadenie krvi v pečeni môže byť spôsobené aj inými faktormi. Napríklad, krvnými zrazeninami, prípadne nádormi na žlčníku či samotnej pečeni. Príčiny vedia byť rôzne, preto je mimoriadne dôležité pri zväčšenej pečeni čo najskôr navštíviť odborníka.

Žltačka

Odborne označovaná aj ako hepatitída, je zápalové ochorenie pečene. Existuje viacero druhov žltačky, niektoré sú viac nebezpečné, iné menej. V každom prípade, pri všetkých dochádza k poškodzovaniu pečene, v dôsledku čoho narastá jej veľkosť. Hepatitída sa prejavuje žltnutím pokožky a očných bielok, nevoľnosťou, zvýšenou teplotou a bolesťami svalov či kĺbov.

Ďalšie ochorenia

V neposlednom rade, zväčšovanie pečene môžu mať na svedomí aj ďalšie choroby. Napríklad, infekčná mononukleóza, leukémia, brušný týfus, cystická fibróza či nádorové ochorenia v rôznych častiach tela.

Faktory vplývajúce na zväčšovanie pečene

Hoci zväčšená pečeň môže byť spôsobená radou ochorení, častokrát si za ňu môžeme sami. Faktorom, ktorý významne ovplyvňuje zväčšovanie a celkové zdravie pečene, je konzumácia toxínov. Na problémy sú náchylnejší ľudia, ktorí pravidelne pijú alkohol, fajčia, užívajú veľa rôznych liekov, jedia nezdravú stravu s vysokým obsahom tukov a chemických prísad.
Naopak, riziko zväčšenej pečene je najnižšie u ľudí, ktorí sa vyhýbajú konzumácii alkoholu, dodržujú zdravú životosprávu a vykonávajú pravidelnú fyzickú aktivitu.

Dá sa zväčšená pečeň liečiť?

Liečba zväčšenej pečene spočíva v odstránení príčin, ktoré ju spôsobili. Ak za zväčšenie môže nejaké ochorenie, napríklad, kardiovaskulárneho systému, lekár určí konkrétny liečebný postup. Pokiaľ však za neho môže nezdravá životospráva, jediným riešením je vyhýbať sa škodlivým faktorom.

Keďže zväčšená pečeň je oslabená, poškodená a nedokáže správne fungovať, je mimoriadne dôležité ju správne vyživiť. Z bežnej stravy však obvykle nevieme prijímať dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré sú kriticky dôležité pre správne fungovanie pečene. Preto je vhodné dopĺňať ich. V tomto smere stojí za pozornosť najmä pestrec mariánsky kombinovaný s egyptským čiernym kmínom.

Pestrec a čierny kmín – dokonalá kombinácia pre zdravú pečeň

Pestrec mariánsky je mnohými odborníkmi považovaný za najlepší liek na pečeň. Obsahuje silný antioxidant silymarín, ktorý neutralizuje voľné radikály, prispieva k celkovej detoxikácii organizmu a ozdraveniu poškodenej pečene. Súčasťou zloženia pestreca je naviac aj viacero ďalších cenných antioxidantov, vitamínov a minerálov. Tie pôsobia blahodarne nielen na pečeň, ale aj ostatné časti tela.
Pestrec je dobré doplniť o čierny kmín, ktorý môže pomáhať pri viacerých problémoch. Medzi jeho najznámejšie účinky patrí podpora trávenia a metabolizmu, eliminácia infekcií v žalúdku či črevách. Blahodarne pôsobí pri otravách organizmu, hnačkách, nevoľnostiach a taktiež aj problémoch s pečeňou.

V našom e-shope si môžete zakúpiť drvený pestrec mariánsky a čierny kmín. Ak ich budete konzumovať pravidelne, pozitívne účinky na pečeň, ale aj ďalšie časti tela, na seba nenechajú dlho čakať.

Back To Top