Skip to content
cirhóza pečene

Dnešná rýchla doba so sebou prináša aj negatívum v podobe nadmerného prijímania chemikálií do tela. Často konzumujeme polotovary, užívame veľké množstvá liekov a častokrát nemáme dostatočne vyváženú stravu, aby sme dokázali prijímať všetky potrebné vitamíny či minerály. Dôsledkom nezdravej životosprávy sú obvykle aj problémy s pečeňou. Medzi najvážnejšie patrí cirhóza pečene, ktorá je aj v našich končinách celkom rozšírená. Ako vlastne vzniká a čo môžete spraviť pre to, aby ste ju eliminovali?

Čo je to cirhóza pečene?

Pod týmto pojmom sa ukrýva dlhotrvajúci proces postupného tvrdnutia pečeňového tkaniva. Pokiaľ sú jeho bunky zdravé, dokážu sa pri poškodení veľmi rýchlo obnovovať. Avšak, v dôsledku cirhózy sa začnú nezvratne premieňať na tuhú hmotu, ktorá už nedokáže plniť svoj účel.

Príčiny cirhózy pečene

Vedci prišli na to, že cirhóza pečene má 3 najčastejšie príčiny. Aké to sú?

Nadmerná konzumácia alkoholu

Nie je žiadnou novinkou, že pečeň slúži na odbúravanie toxínov z alkoholu. Teda, pri nadmernej konzumácii sú jej bunky značne poškodzované a postupne strácajú svoju regeneračnú schopnosť. A tak sa spúšťa proces cirhózy pečene.

Hepatitída B a C

Veľké percento prípadov cirhózy pečene je spôsobené práve hepatitídou typu B alebo C. Tá v tele vyvoláva dlhotrvajúce zápaly, ktoré spôsobujú zvýšenú záťaž na pečeň. Tak ako v prípade nadmerného pitia alkoholu, aj v tomto prípade sa pečeň jednoducho nestíha regenerovať a začína tvrdnúť.

Toxíny z jedál a liekov

A v neposlednom rade, cirhózu pečene môže spôsobiť dlhodobá nadmerná konzumácia toxínov. Či už z nekvalitnej a nevyváženej stravy, pokazených potravín, ale v mnohých prípadoch aj z liekov. Veľké množstvo chemických zložiek z liečiv sa odbúrava práve v pečeni. Vždy je preto lepšie zvážiť, či všetky tabletky, ktoré užívate, sú naozaj potrebné. V mnohých prípadoch sa dajú nahradiť menej škodlivými prírodnými doplnkami výživy.

Ako sa prejavuje cirhóza pečene?

Problémom je, že cirhóza pečene sa v prvotných štádiách citeľne neprejavuje. Vyvíja sa pomaly, obvykle niekoľko rokov. Až keď dospeje do vážnejších štádií, môžu sa začať objavovať niektoré príznaky – nadúvanie, bolesti v bruchu, slabosť a žltnutie očného bielka. Telo je náchylnejšie na rozvoj mnohých chorôb, keďže už nemá dostatočnú schopnosť ničiť toxíny. Prítomnosť cirhózy pečene obvykle potvrdí až lekár pri ultrazvukovom vyšetrení brucha.

Dá sa cirhóza pečene liečiť?

Pokiaľ lekár potvrdí, že trpíte cirhózou pečene, najúčinnejším spôsobom liečby je eliminácia spúšťačov tohto ochorenia. Ak je príčinou nadmerná konzumácia alkoholu, je potrebná úplná abstinencia. V prípade cirhózy spôsobenej hepatitídou lekár obvykle navrhne optimálny postup, ako účinne zmierniť zápaly, aby nedochádzalo k poškodzovaniu pečene. Taktiež je potrebné obmedziť akékoľvek potraviny a liečivá, ktoré obsahujú veľké množstvá toxínov.

Pokiaľ cirhóza vyústila do vážnejších štádií, v ktorých už neexistuje šanca, že pečeňové bunky budú schopné regenerácie, jediným východiskovým riešením je transplantácia.

Pomôže aj Pestrec mariánsky

Pri cirhóze je dôležité podporiť regeneračnú schopnosť pečeňových buniek. V tomto smere dokáže vynikajúco pomôcť práve Pestrec mariánsky. Táto zázračná bylina pripomínajúca bodliak vo svojich semenách, listoch a koreňoch obsahuje silymarín. Práve táto látka je kľúčová pre efektívne prečistenie pečene a obnovu tkanív.

Pestrec okrem silymarínu obsahuje aj radu nenasýtených mastných kyselín, minerálov, a silných antioxidantov. Ako súbor týchto účinných látok zapôsobí na vašu pečeň?

Pestrec mariánsky a jeho účinky na pečeň

Pečeňové bunky sa prirodzene upchávajú a poškodzujú toxínmi z tráviaceho traktu, ktoré cez ne prechádzajú. Hoci majú výbornú regeneračnú schopnosť, pokiaľ sú vystavené nadmernému množstvu týchto toxínov (ako v prípade cirhózy pečene), nestíhajú sa dostatočne rýchlo obnovovať. Celá pečeň sa upcháva, v tele sa začínajú hromadiť škodliviny a tie môžu byť príčinou mnohých vážnych problémov.

Výťažky z pestreca pomáhajú prečistiť pečeň a urýchliť vylučovanie škodlivín von z tela. Vyživujú jednotlivé bunky, čím posilňujú ich regeneračnú schopnosť. Pečeň sa tak stáva silnejšou, odolnejšou a v prípade cirhózy sa rýchlejšie začnú prinavracať jej pôvodné schopnosti. Priaznivý vplyv pestreca môže byť citeľný už po týždni pravidelného užívania, pričom približne po 3 mesiacoch sa pečeň dostáva do takmer úplne vitálnej formy. Vy sa tak budete sa cítiť sviežo a zdravo. Prínos pestreca pre zdravie pečene potvrdia aj krvné testy u lekára.

Back To Top