Vedeli ste, že pečeň je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela? Aj preto si zaslúži vašu…
Černucha, ktorú v minulosti označovali ako zlato faraónov, je u nás známa aj ako egyptský čierny kmín. V mnohých článkoch ju spomíname, a to najmä v kombinácii s Pestrecom mariánskym.
Prečo by ste ju mali zaradiť do jedálnička? Pripravili sme pre vás článok, kde si černuchu nielen predstavíme, ale takisto sa dozviete o jej vedecky podložených účinkoch a o tom, ako na jej správne užívanie pre čo najlepší výsledok.
Čo je Černucha
Černucha, egyptský čierny kmín či čierna rasca, je jednoročná rastlinka s podlhovastými a sploštenými semenami lievikovitého tvaru. Nájdete ju aj pod latinským názvom Nigella sativa a už niekoľko storočí, ba tisícročí, sa využíva na podporu pri liečbe rôznych ochorení, najmä pri ochoreniach pečene.
Černucha a jej zloženie
Egyptský čierny kmín obsahuje množstvo rôznych účinných látok. Najviac sa skúmajú zložky ako bielkoviny, saponíny, alkaloidy a oleje. Z olejov ide pritom o nenasýtené mastné kyseliny, predovšetkým o kyselinu linolovú, linolénovú, palmitovú či stearovú. Tieto oleje tvoria 32 až 40 % celkového zloženia semien.
Okrem toho obsahuje ale aj rôzne antioxidanty, vitamíny (najmä vitamíny skupiny B), minerálne látky (ako železo, vápnik, zinok či fosfor) a niekoľko esenciálnych aminokyselín.
Účinky Černuchy
Táto čierna rasca má rôzne účinky. V tradičnej medicíne sa užíva už po stáročia, a to na rôzne kožné a tráviace ťažkosti, či pri ochoreniach a sprievodných príznakoch ako je astma, horúčka, bolesť hlavy či kašeľ.
V jednom z predošlých článkov sme spomenuli účinky černuchy na obličkové kamene. Viacero výskumov totiž dokázalo, že čierny kmín sa prejavuje ako sľúbná alternatíva a prírodná liečba menších obličkových kameňov.
Aké ďalšie účinky sa schovávajú v týchto malých čiernych semenách?
Černucha a chronické ochorenia
Ako sme už spomenuli, černucha sa využíva pri liečbe rôznych ochorení už po stáročia. Medzi jej hlavné zložky s liečivými účinkami patrí tymochinón, fytochemická zlúčenina, ktorá je účinná pri pomocnej liečbe neurologických a duševných chorôb, pri kardiovaskulárnych poruchách a takisto pri rôznych zápalových stavoch.
Táto látka je účinná aj pri neplodnosti, pri rôznych infekčných chorobách, ale aj pri vážnych zdravotných chorobách ako je cukrovka či rakovina.
Zvýšenú pozornosť venovali štúdie aj antioxidačným vlastnostiam černuchy. Hovoria o nej ako o potenciálnom doplnku výživy s minimálnymi vedľajšími účinkami, ktorá podporuje a optimalizuje účinnosť chemoterapeutických látok.
Širokospektrálne účinky
Už v minulosti sa černucha používala ako antihypertenzívum, a teda pomáhala pri znižovaní vysokého krvného tlaku. Okrem toho sa o nej hovorilo ako o prírodnom diuretiku, stimulante chuti do jedla, analgetiku a podobne.
Rôzne výskumy skúmali jej široké spektrum farmakologických účinkov. Zistilo sa, že černucha má nielen analgetické či antioxidačné vlastnosti, ale takisto antidiabetické, protirakovinové, antimikrobiálne, protizápalové, hepatoprotektívne a gastroprotektívne účinky.
Prírodné antihistaminikum
Tradičné využitie čiernej rasce má svoj význam aj pri zápalových poruchách spôsobených zvýšenou hladinou histamínu v tele. Už v pomerne malých koncentráciách vykazuje černucha výborné výsledky. Bráni uvoľňovaniu histamínu a takisto vykazuje významnú aktivitu pri potlačovaní rôznych alergických porúch.
Vďaka tejto aktivite sa černucha používa aj pri potláčaní príznakov bronchiálnej astmy, atopického ekzému či alergickej rinitídy.
Hepatoprotektívny účinok – pre zdravšiu pečeň
Spomenieme si aj hlavný účinok černuchy, vďaka ktorému ju tak odporúčame. Jej antioxidačné a protizápalové vlastnosti sú totiž hlavnými znakmi prevencie a ochrany pečene. Svojím zložením zvyšuje antioxidačnú obranyschopnosť tela a zachytáva tak voľné radikály. Práve vďaka tomu môžeme hovoriť o jej hepatoprotektívnom účinku, teda o preventívnej ochrane pečene či o zmierňovaní príznakov u pacientov s poruchami pečene.
Kombinácia Čierneho kmínu a Pestreca mariánskeho
Medzi výborné vlastnosti černuchy, ktoré sme si ešte nespomenuli, patrí jej schopnosť čistiť steny čriev od rôznych usadenín a povlaku. Keď sa do toho pridá kombinácia s Pestrecom a jeho výbornými účinkami, je viac ako pravdepodobné, že vaša pečeň bude dostatočne chránená pred rôznymi ochoreniami.
Navyše, pri súčasnom užívaní Pestreca a Čierneho kmínu sa skráti aj čas samotnej detoxikácie pečene, a to asi tak o polovicu. Je to vďaka tomu, že Čierny kmín vyčistí črevný trakt a Pestrec tak môže rýchlejšie zaúčinkovať.
Užívanie Černuchy
Čierny kmín či čierna rasca sa užíva dvakrát denne, a to buď pred, počas, alebo po jedle. Užíva sa pritom jedna polievková lyžica semien černuchy.
TIP: V prípade, ak chcete černuchu kombinovať s Pestrecom mariánskym, je vhodné užívať ich s odstupom aspoň 30 – 40 minút.
Máte s Černuchou skúsenosti?
Užívali ste už v minulosti Čierny kmín? Ak áno, podeľte sa s nami o svoje skúsenosti. Veríme, že vám ako černucha, tak aj Pestrec mariánsky pomôžu v boji proti ochoreniam pečene.