Pečeň je dôležitý orgán, ktorý má nenahraditeľné funkcie. Aj preto sa o ňom veľa hovorí…
Stukovatená pečeň, odborne označovaná aj ako steatóza, je v dnešnej dobe už takmer civilizačným ochorením. Mnohí majú pocit, že tento problém sa týka len ľudí s nadváhou, avšak opak je pravdou. Postihnúť môže skutočne každého, pričom častokrát sa navonok výrazne neprejavuje. Pokiaľ je však stukovatená pečeň dlhodobo ignorovaná, dokáže mať vážne následky. Ako vlastne vzniká a dá sa jej nejako predchádzať?
Čo je to stukovatená pečeň?
Ako už asi tušíte, stukovatená pečeň obsahuje väčší podiel tukov, ako je správne. Problémom je, ak množstvo tukov prekročí 5 %. Pýtate sa, ako sa vlastne tuk dostáva do pečene? Jednoducho. Tento najväčší vnútorný orgán tela totiž spracúva všetky zložky, ktoré prijímame z potravy. Má na starosti vytváranie energetických zásob organizmu a distribúciu jednotlivých látok do orgánov.
Pokiaľ prijímate nadmerné množstvo tuku, ktorý sa ihneď nespotrebuje, pečeň ho začne automaticky ukladať. Avšak, nielenže ho posiela do rôznych telesných orgánov, ale nejakú časť uloží aj v sebe. Čím väčší je nepomer medzi prijatým a spotrebovaným tukom, tým viac sa ho ukladá v pečeni.
Príčiny stukovatenej pečene
Najčastejšou príčinou stukovatenej pečene je nedostatok fyzickej aktivity. Jediný spôsob, ako dokáže telo efektívne spáliť tukové zásoby, je práve pohyb. Ak celý deň sedíte pri počítači či za volantom, energetický výdaj je minimálny. Prijaté tuky sa preto automaticky ukladajú v organizme a nevedia sa spotrebovať. Avšak, táto skutočnosť sa nemusí prejavovať navonok. Samozrejme, na problém so stukovatenou pečeňou sú náchylnejšie osoby, ktoré trpia nadváhou. Avšak, nadmernému ukladaniu tukov sa nevyhnú ani chudí ľudia s nedostatkom pohybu.
Problémom je aj poškodená pečeň
Ak je pečeň poškodená, nefunguje optimálne a častokrát ukladá viac tuku, ako by mala. Poškodenie pritom môže byť spôsobené viacerými faktormi. Medzi najčastejšie patria toxíny z alkoholu, prípadne liekov. Príčinou sú však častokrát aj rôzne vírusové ochorenia. V prípade, že pečeň nie je správne vyživovaná a regenerovaná, poškodenie sa zväčšuje a riziko zdravotných problémov narastá.
Zapamätajte si: Riziko vzniku stukovatenej pečene je vyššie u ľudí s diabetom, vysokým krvným tlakom a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.
Ako sa prejavuje stukovatená pečeň?
Stukovatená pečeň je zákerná tým, že častokrát sa navonok takmer nijako neprejavuje. Problém obvykle odhalí až vyšetrenie počas preventívnej prehliadky alebo sonografia. V pokročilých štádiách ochorenia sa môže objavovať nadmerná únava, zhoršené trávenie, prípadne zvláštny tlak pod pravým rebrom.
Riziká spojené so stukovatenou pečeňou
Pýtate sa, čo vám hrozí, keď budete dlhšiu dobu ignorovať stukovatenú pečeň? V prvom rade, nebude schopná účinne fungovať. To sa môže prejavovať na tom, že v organizme sa zvýši koncentrácia rôznych toxínov. Kvôli tomu narastie riziko vážnych ochorení. Pečeňové bunky odumierajú, vznikajú rozličné zápaly a telo jednoducho nedokáže fungovať efektívne. Stukovatená pečeň postupne prerastie do cirhózy pečene, čo je oveľa závažnejšie ochorenie, ktoré sa v mnohých prípadoch nedá liečiť. Jediným riešením je následne transplantácia.
Prevencia a liečba stukovatenej pečene
Najlepším spôsobom prevencie je zdravá životospráva. Tá spočíva v obmedzení konzumácie jedál s obsahom nezdravých tukov. Tiež je dobré eliminovať pitie alkoholu a užívanie liekov, ktoré nie sú nevyhnutné pre vaše zdravie. V neposlednom rade, dôležité je dbať na pravidelnú fyzickú aktivitu. Odborníci odporúčajú najmä kardio cvičenie, pri ktorom sa zapájajú svaly celého tela a dochádza k rýchlemu spaľovaniu tukov.
Kúra s Pestrecom mariánskym
Ak už trpíte stukovatenou pečeňou, úprava životosprávy obvykle nestačí. Dôležité je taktiež podporiť prirodzenú regeneráciu pečene a dodať jej látky potrebné pre správne fungovanie. V tomto smere stojí za pozornosť Pestrec mariánsky. Podrvený plod tejto rastlinky je odborníkmi považovaný za najúčinnejšie riešenie, ako prírodným spôsobom podporiť regeneráciu pečene. Obsahuje totiž cenný antioxidant silymarín, ktorý prispieva k rýchlejšej obnove poškodených buniek, chráni ich pred poškodením a celkovo zefektívňuje fungovanie pečene.
Podrvený plod Pestreca je možné užívať priamo. Stačí si ho nabrať na lyžičku, prehltnúť a zapiť vodou. Na to, aby bola kúra s Pestrecom mariánskym skutočne účinná, je nutné, aby trvala aspoň 2 – 3 mesiace. Stukovatená pečeň sa bude postupne dostávať späť do normálu, čo sa prejaví na tom, že sa budete cítiť zdravšie a šťastnejšie. Kúra s Pestrecom mariánskym je vhodná nielen v prípade, že stukovatenou pečeňou už trpíte. Dopriať si ju môžete aj ako prevenciu problémov.