Pečeň je dôležitý orgán, ktorý má nenahraditeľné funkcie. Aj preto sa o ňom veľa hovorí…
Vedeli ste, že pečeň je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela? Aj preto si zaslúži vašu pozornosť. Pokiaľ dlhodobo ignorujete správnu starostlivosť a vystavujete ju negatívnym vplyvom, postupne prestáva plniť svoju funkciu. A to sa začne odrážať na viacerých zdravotných problémoch. Našťastie, ak s liečbou začnete včas, pečeň sa dá regenerovať. My vám poradíme, ako na to.
Čo škodí pečeni?
Pečeň má na starosti najmä elimináciu toxínov, ktoré sa prirodzene dostanú do ľudského tela. Pochádzajú nielen z liekov a alkoholu, ale aj priemyselne spracovaných potravín obsahujúcich konzervanty, chemické farbivá a ďalšie umelé prísady. Kým s menším množstvom toxínov si vie pečeň bez problémov poradiť, pokiaľ ju zaťažujete dlhodobo, nestíha sa regenerovať.
Výsledkom je, že toxíny nie sú zlikvidované, ale zostávajú cirkulovať v krvi a dostávajú sa do jednotlivých orgánov. Môžu tak spôsobovať radu zdravotných problémov. Nesprávne fungujúca pečeň zároveň nedokáže efektívne riadiť metabolizmus, ukladať potrebné vitamíny či minerály a vylučovať hormóny.
Ako sa prejavuje poškodená pečeň?
Pečeň je takým „tichým orgánom“, teda to, že je poškodená, vám obvykle nedá úplne jasne najavo. Problém však vie signalizovať nekvalitný spánok, nadúvanie či svetlá stolica. Postupne sa začnú objavovať rôzne problémy so zažívaním a ovplyvnená môže byť aj imunita.
Ako liečiť pečeň? Možností je niekoľko
Zaujímavosťou je, že na poškodenú pečeň neexistujú žiadne špeciálne liečivá. Najlepšie vám pomôže zmena životosprávy a užívanie prírodných výťažkov, ktoré majú podporné účinky. Ako teda postupovať?
Začnite sa pravidelne hýbať
Na to, aby pečeň mohla dostatočne efektívne regenerovať, potrebuje kyslík. Doprajte si preto pravidelnú fyzickú aktivitu v prírode, počas ktorej sa celé vaše telo poriadne prekrví a zásobí kyslíkom. Naviac, pri športe sa mnohé toxíny a nežiadúce látky vyplavia z tela prostredníctvom potu, čím sa mierne zníži ich koncentrácia v organizme.
Obmedzte nezdravú stravu
Zo svojho jedálnička rozhodne vylúčte alkohol. Taktiež obmedzte priemyselne spracované potraviny a nenavštevujte fastfoody. Snažte sa variť ľahké jedlá, ktoré nebudú obsahovať veľa tukov. Do jedálnička si zaraďte čo najviac ovocia a zeleniny. Pri problémoch s pečeňou odborníci odporúčajú konzumovať aj ryby a morské či sladkovodné riasy.
Zázrak menom Pestrec mariánsky
Keď sa akéhokoľvek lekára opýtate, ako liečiť pečeň, určite vám spomenie bylinku zvanú Pestrec mariánsky. Ten je azda najúčinnejším prírodným spôsobom, ako podporiť prirodzenú regeneráciu pečene. Obsahuje totiž množstvo účinných antioxidantov, ktoré sú doplnené o silymarín. Kombinácia cenných zložiek pomáha čistiť pečeň od toxínov, urýchľuje ich vylučovanie z organizmu a podporuje obnovu buniek.
Pozitívny vplyv pestreca mariánskeho na pečeň je potvrdený aj vedeckými štúdiami. U sledovaných pacientov došlo k citeľnému zlepšeniu stavu už po týždni užívania. Po 3 mesiacoch sa častokrát pečeň stáva úplne vitálnou a vytrácajú sa aj posledné známky poškodenia.
Pestrec mariánsky a Čierny kmín – prečo je to ideálna kombinácia?
Pri užívaní pestreca mariánskeho sa odporúča zároveň konzumovať aj semená čierneho kmína. Ten sa vyznačuje priaznivými účinkami na imunitný systém, metabolizmus cukrov a tukov, celú tráviacu či vylučovaciu sústavu. Kombinácia Pestreca a Kmína sa postará o kompletnú detoxikáciu organizmu, úpravu metabolizmu, regeneráciu pečene, a to všetko bez vedľajších účinkov.
Drvený pestrec mariánsky či semená kmína si jednoducho naberiete na polievkovú lyžicu, zjete a zapijete vodou. Pokiaľ si takúto ozdravujúcu kúru doprajete každý deň, už po krátkom čase pocítite zmenu k lepšiemu. Tak vidíte, účinný spôsob, ako liečiť pečeň, nie je žiadna veda.