Skip to content
12 potravín pre pečeň

Naša pečeň je jedným z veľmi dôležitých orgánov. Každodenne plní celý rad funkcií a procesov, ako je filtrácia krvi či metabolizmus živín. Zároveň je zásobárňou dôležitých látok a má veľký vplyv na termoreguláciu a obranyschopnosť nášho tela.

V dnešnej dobe býva pečeň často zaťažovaná. Zlé stravovacie návyky, časté branie liekov, alkohol, stres a rôzne ďalšie faktory vplývajú na jej zdravie. A to sa nám môže ľahko vypomstiť v podobe obezity, ale aj rôznych ochorení pečene.

Našťastie si však vieme pomôcť. Pozrite sa s nami na vyše 12 potravín, ktoré pomáhajú čistiť a detoxikovať pečeň a predchádzať tak jej preťaženiu a ochoreniam.

Potraviny vhodné na regeneráciu pečene

Nepriateľov pečene je mnoho, z jedálnička to bývajú veľké množstvá cukru, soli a sladidiel, ktoré bežne používame. Aby si pečeň oddýchla a mala možnosť pracovať plnohodnotne bez toho, aby sa zbytočne preťažovala, mali by sme jej dopriať aj potraviny, ktoré sú zdravé a pre pečeň prospešné. Aké to sú?

Listová zelenina

Výhodou listovej zeleniny je vysoký obsah rastlinného chlorofylu, ktorý pomáha detoxikovať našu krv. Navyše neutralizuje ťažké kovy, pôsobí ako antioxidant a chráni nás pred chemickými látkami či pesticídmi. Zahrňte preto do svojho jedálnička viac ľadového šalátu, rukoly, špenátu, polníčka, čakanky a podobnej listovej zeleniny. Výhodou je, že ju môžete konzumovať surovú, varenú, parenú či vo forme smoothie.

Avokádo

Výbornou potravinou, ktorá pomôže pre prevencii pečene, je aj avokádo. Produkuje antioxidanty, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj detoxikáciu pečene. Navyše je zdrojom zdravých tukov, ktoré sú pre zdravie pečene takisto potrebné.

Niektoré bylinky

Z byliniek si musíme spomenúť dve konkrétne, a to Pestrec mariánsky a Černuchu. Pestrec obsahuje jednu z veľmi účinných látok v procese detoxikácie pečene, silymarín. Navyše pôsobí ako silný antioxidant, ktorý má blahodárne účinky ako na pečeň, tak celkovo na tráviaci systém a aj na našu imunitu.

Černucha, egyptský kmín, okrem iného takisto pôsobí hepatoprotektívne a zchytáva voľné radikály v organizme. Pri súčasnom užívaní Pestreca a Černuchy sa dokonca skracuje čas samotnej detoxikácie pečene, nakoľko Čierny kmín vyčistí črevný trakt a Pestrec tak môže rýchlejšie zaúčinkovať.

Citrusy

Citrusové plody obsahujú vysoké množstvá vitamínu C, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Už len pitie vody s čerstvo vylisovaným citrónom alebo limetkou môže pomôcť stimulovať pečeň. Silným antioxidantom je takisto grep, ktorý podporuje prirodzené čistiace procesy v pečeni.

Kapusta

O vitamíne C si môžeme povedať aj v prípade kapusty. Doprajte si v jesenných mesiacoch lokálne potraviny ako je kapusta a stimulujte tak prirodzené procesy v pečeni.

Cesnak

O cesnaku sa hovorí ako o známom prírodnom všelieku. Vedeli ste však, že pomáha aj pečeni? Jeho antibiotické účinky pomáhajú telu odstraňovať škodliviny, čím pečeň trošku odbremenia. Navyše je cesnak takisto antioxidantom a obsahuje množstvo účinných látok, ktoré napomáhajú očiste pečene.

Mrkva

Mrkva sa pýši vysokým obsahom betakaroténu, ktorý pečeň stimuluje a vďaka tomu môže zlepšiť jej funkciu. Spolu s luteínom totiž chránia pečeňové bunky pred oxidačným stresom a následným poškodením.

Cvikla

Pri zelenine ešte chvíľu ostaneme, nakoľko napríklad aj brokolica, karfiol, pór či cvikla dokážu podporiť zdravie našej pečene. Cvikla takisto obsahuje množstvo betakaroténu a ďalších flavonoidov, ktoré zlepšujú činnosť pečene. Doprajte si preto v strave dostatok zeleniny.

Zelený čaj

Už len obyčajná voda vie pečeni pomôcť. Pomáha totiž vyplavovať z tela toxíny a odpadové látky. AK ale dávate prednosť čajom, vyskúšajte zelený čaj. Obsahuje množstvo rastlinných antioxidantov, ktoré zlepšujú funkciu pečene a navyše naštartuje metabolizmus látok.

Niektoré orechy

Aj niektoré konkrétne orechy vedia udržiavať našu pečeň zdravú. Obsahujú totiž omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú čistiace procesy pečene, a arginín, ktorý pomáha pečeni zbaviť sa amoniaku. Vyskúšajte napríklad vlašské orechy.

Olivový olej

Celkovo organické oleje, za studena lisované, napríklad aj konopný či olivový olej, sú pre pečeň výborným pomocníkom. Samozrejme ich však treba používať v primeranom množstve, v ktorom pečeň zbytočne nezaťažia, ale naopak, znížia jej zaťaženie.

Niektoré korenie

Na záver si spomenieme aj kurkumu, ktorá je silným antioxidantom a pomocou enzýmov, ktoré obsahuje, pomáha očiste pečene od karcinogénov prijatých v strave.

Chráňte pečeň prírodnou cestou

Kým pečeň nie je v naozaj zlom stave, vždy si viete pomôcť prírodnou cestou. Držte sa však pravidla, s ničím to nepreháňať. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava, dostatok tekutín a zdravá životný štýl.

Medzi ďalšie potraviny prospešné pre pečeň patria artičoky, špargľa, kel a ružičkový kel.
Ako sme spomenuli už vyššie, nadmerné solenie škodí okrem iného aj našej pečeni. Na dochutenie jedál je však naopak veľmi vhodné používať rôzne bylinky a koreniny, ktoré dokážu podporiť zdravie nielen pečene. Do jedál je napríklad vhodné pridávať kurkumu. Tá prečisťuje krv a orgány, pôsobí protizápalovo aj antioxidačne. Podporí regeneráciu pečene. Pri varení je tiež vhodné používať bazalku, oregano, šalviu alebo tymian. Jedlu dodajú skvelú chuť a navyše podporia vaše zdravie.

Back To Top